Füzyon, Alın Kaynak Malzeme ve Uygulamaları
Füzyon, Alın Kaynak Malzeme ve Uygulamaları

Alın kaynak; Alın kaynak makinesi ile yapılan bu yöntem borunun basınç sınıfı ve et kalınlığı değerlerine göre soğutma veya ısıtma sürelerine göre belirlenerek ayarlanmaktadır.

 
ALIN KAYNAK NEDİR?
Boru temizlenerek tıraşlanır, ardından soğutma sureleri ve yansıtma süre dikkate alınarak boru öncelikle ısıtılarak eğik hale getirilir. Daha sonra belirlenen basınca göre sıkıştırma yapılır. Soğutma süresi sonuna kadar boruya müdahale edilmeden soğumaya bırakılır ve böylelikle alın kaynak yöntemi ile boruların birleştirilmesi sağlanmış olur. Alın kaynak metodu ile boru birleştirme işleminin dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır.Ankara Alın kaynak işlemi uygulanacak borunun bulunduğu yerde temiz olmalı ve kaynağın yapılacağı yüzey ıslak veya kirli olmamalıdır.
 
Hava şartlarının da uygun olmasına dikkat edilmelidir. Borunun daha sağlıklı birleşmesini etkileyen önemli hususlardan biridir. Alınkaynağının yapılacağı boruların et kalınlıkları aynı ya da iki borunun kalınlığının arasındaki fark en az yüzde on olması gerekmektedir. İlaçlama işleminde boru yüzeyinin pürüzsüz olmalı ve traşlama işlemi sonucunda ince film şeridi halindeki boru plakasının görülmesini dikkat edilmelidir.